Destek

Programda “Yardım/Canlı Destek” butonuyla sağlanan bağlantı linki 24.1.2019 itibariyle kaldırılmıştır.

Yardım almak için sadece 0850 532 75 56 Whatsapp hattımıza veya destek@melipos.com adresine bildirimde bulunmanız gerekmektedir.

Whatsapp destek hattına yazmak için tıklayın…

Bilgisayarınızda herhangi bir uzaktan bağlantı programı yoksa Alpemix, TeamViewer, Ammyy veya AnyDesk programlarından birini indirebilirsiniz.

Destek hizmeti internet üzerinden uzaktan erişim uygulaması kullanılarak verilir. Destek almak istediğiniz bilgisayarınızdaki uzaktan bağlantı programını çalıştırıp ekrana gelen ID ve PAROLA bilgilerini Whatsapp Destek hattımıza iletiniz.

Lütfen bu yöntemler dışında diğer telefonlarımızı meşgul etmeyiniz.

Yazılımlarımız için yıllık destek sadece 1 yıl ücretsizdir. Daha sonra servis başına ücretli olarak veya avantajlı yıllık destek aboneliği yaptırarak sınırsız destek alabilirsiniz.

Lisans destek aboneliğinizi yenilediniz mi?

Kurulumdan sonra 1 yıl boyunca kullandığınız yazılım ve ücretsiz destek hizmetimizden memnunsanız, çok avantajlı ve kapsamlı yıllık destek paketi alarak 7/24 canlı teknik destek almaya devam edersiniz. Böylece herhangi bir sorunda yardıma ihtiyacınız olduğunda talebiniz öncelikli olarak işleme alınır ve internet üzerinden uzak masaüstü bağlantısı kurularak meydana gelen problem çok kısa sürede giderilmektedir. Üstelik müşteri yerinde servise göre hem zaman hem de maliyet açısından çok avantajlıdır.

Sınırsız hizmet avantajı

Programların eğitimi ve desteği, kullanıcı hataları, veritabanı bakım-onarım, ani elektrik kesintilerindeki bozulmalarının giderilmesi, yeniden kurulum, yedekleme, işletim sistemi ayarları, cihaz tanıtma, yazılım güncelleme gibi teknik hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Üstelik bütün bu hizmetlere internet üzerinden “Otomatik Veri Yedekleme” hizmetini de ekledik. Müşteri kayıtlarınız artık hep güvende olacak…

Uygun fiyata 7/24 destek

Tüm bu hizmetlerden yararlanmak için ödenecek yıllık avantajlı ücretler ise sadece tek bilgisayarda kullananlar için 750 TL, çok kullanıcılı (Network) sistemlerde ana bilgisayar ve terminaller dahil 1200 TL olarak uygulanmaktadır. Fiyatlara yazılım güncelleme dahildir.

Yıllık destek aboneliği olmayan kullanıcılar yardım talebinde bulunduklarında, gerekli tespit yapıldıktan sonra öncelikle servis hizmeti için ödenecek ücret bildirilir. Onay alınmadan işlem yapılmaz. Servis başına yapılacak teknik işlemlere göre değişen standart servis ücretleri peşin olarak uygulanmaktadır. Destek hizmeti sadece çalışma gün ve saatleriyle sınırlıdır. Yıllık destek paketinde ücretsiz olarak sağlanan bir çok hizmetten de yararlanamazlar.

Güncel Yazılım Kullanın

Mevcut yazılımlarımızın kurulumdan sonraki yıllık kullanımları için ayrıca lisans ücreti almaksızın sadece aktivasyon yaptırarak kullanmalarına izin veriyoruz. Ancak eser ve marka sahibi olarak lisans sözleşmesinde de belirtildiği gibi dilediğimiz zaman önceden haber vermeksizin eski versiyonların satış, kurulum, aktivasyon ve desteğine son verebilme haklarına sahip olduğumuzu hatırlatırız.

MÜŞTERİ YERİNDE STANDART SERVİS ÜCRETLERİ – İSTANBUL (ANADOLU) 150 TL İSTANBUL (AVRUPA) 200 TL DİR.