Destek

YILLIK LİSANSINIZI YENİLEYİN!

Kullandığınız MeliPOS Yazılımı “AKTİVASYON GEREKMEKTEDİR” uyarısı veriyorsa yazılım lisansınızı yenilemek zorundasınız. Yenilemeden sonra aktivasyon yapılarak 1 yıl daha sistem teknik destek ve yazılım güncelleme hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilirsiniz. 

Lisansınızı şimdi yenilemek için aşağıdaki “SATIN AL” butonuna tıklayınız… Ödemenizi banka havalesiyle veya kredi kartıyla 2-3-6-9 ve 12 taksitli olarak yapabilirsiniz. Banka kredi kartıyla yapılan ödemelerde aktivasyon işlemi hemen yapılabilmektedir.

Ödemeniz onaylandıktan hemen sonra aktivasyon yapılacak ve online destek portunuz otomatikman aktif edilecektir. E-Faturanız kayıtlı e-posta adresinize veya Whatsapp üzerinden tarafınıza gönderilecektir.

Neden yenilemek gerekiyor ?

Yazılımlarımız için uzaktan bağlantıyla canlı destek hizmeti sadece 1 yıl ücretsizdir. Daha sonra kullandığınız sürece her yıl servis başına ücretli olarak veya avantajlı yıllık destek aboneliği yaptırarak sınırsız destek alabilirsiniz. Ayrıca yazılımınız ücretsiz olarak güncellenecektir.

Sorun mu var ?

  1. Yıllık anlaşmanız varsa veya yeni kullanıcıysanız programınızda ana menüdeki “Yardım / Canlı Destek” butonuna tıklayarak anında destek operatöründen istekte bulunabilirsiniz.
  2. Yıllık anlaşmanız yoksa verilecek her türlü hizmet servis başına ücrete tabi olup peşin ödenecektir.
  3. Destek hizmeti sadece Alpemix Uzaktan Bağlantı Programı kullanılarak verilmektedir. Yıllık destek abonelerimizin bilgisayarlarına uzaktan bağlantı için entegrasyon yapıldığı için anında destek alabilirler. 
  4. Canlı destek sadece hafta içi 11:00-19:00 saatleri arasında aktiftir.
  5. Yıllık yenilemede yazılım güncelleme de ücretsiz yapılır.
  6. Satışını yaptığımız donanım ürünleri 2 yıl garantilidir. Müşteri yerinde servis hizmeti ekstra ücretlidir.

Lisans destek aboneliğinizi yenilediniz mi?

Kurulumdan sonra 1 yıl boyunca kullandığınız yazılım ve ücretsiz destek hizmetimizden memnunsanız, çok avantajlı ve kapsamlı yıllık destek paketi alarak canlı teknik destek almaya devam edersiniz. Böylece herhangi bir sorunda yardıma ihtiyacınız olduğunda talebiniz öncelikli olarak işleme alınır ve internet üzerinden uzak masaüstü bağlantısı kurularak meydana gelen problem çok kısa sürede giderilmektedir. Üstelik müşteri yerinde servise göre hem zaman hem de maliyet açısından çok avantajlıdır.

Sınırsız hizmet avantajı

Programların eğitimi ve desteği, kullanıcı hataları, veritabanı bakım-onarım, ani elektrik kesintilerindeki bozulmalarının giderilmesi, yeniden kurulum, yedekleme, işletim sistemi ayarları, cihaz tanıtma, yazılım güncelleme gibi teknik hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Yıllık garanti dışı destek aboneliği olmayan kullanıcılar yardım talebinde bulunduklarında, gerekli tespit yapıldıktan sonra öncelikle servis hizmeti için ödenecek ücret bildirilir. Onay alınmadan işlem yapılmaz. Servis başına yapılacak teknik işlemlere göre değişen standart servis ücretleri peşin olarak uygulanmaktadır. Destek hizmeti sadece çalışma gün ve saatleriyle sınırlıdır.