Bu sayfada yazılım lisanslama ve satış sonrası teknik destekle ilgili gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Yazılımla ilgili karşılaşabileceğiniz olası bazı sorunların çözümüne dair basit ipuçlarını da sizinle paylaşıyoruz.


CANLI DESTEK ÇEVİRİMDIŞI İSE FORMU DOLDURUP MESAJ BIRAKINIZ. ALPEMİX ENTEGRASYONU YAPILDIĞINDAN OPERATÖR ÇEVİRİMİÇİ OLDUĞUNDA EN KISA ZAMANDA BAĞLANTI KURACAKTIR. LÜTFEN ÜST ÜSTE MESAJ BIRAKMAYINIZ!


TÜM MELİPOS RESTORAN YAZILIM LİSANSLARI 1 YILLIK OLUP HER YIL YENİLENMESİ GEREKMEKTEDİR!


MeliPOS Yazılımı için kurulumdan itibaren 12 Ay ücretsiz destek verilmektedir. Kullandığınız yazılımdan ve aldığınız destekten memnunsanız lisans yenileme yaptırarak kullanmaya devam edersiniz. Böylece teknik destek ve güncellemelerden de ekstra ücret ödemeden yararlanabilirsiniz.

 1. Kurulum aşamasında ekrana gelen dijital yazılım lisans sözleşmesinde de belirtildiği gibi yazılım için ödediğiniz ücret yazılımı satın alma değil, belirli bir süre kullanma hakkıdır.
 2. Yıllık yenilemenizi yaptıysanız veya yeni kullanıcıysanız programınızda ana menüdeki “Yardım / Canlı Destek” butonuna tıklayarak anında destek operatöründen istekte bulunabilirsiniz.
 3. Yazılıma ait 1 yıllık garantiniz bittiyse ve yıllık yenileme yapmadıysanız yazılım kısıtlı kullanım moduna geçer ve önceden aktif olan özellikleri de kullanamazsınız.
 4. Yazılım aktivasyonu, ilk kurulumdan ve yıllık yenileme tarihinden itibaren 1 yıl için otomatikman yapılan bir işlemdir ve süre sonunda programınız 7 gün öncesinden size hatırlatma yapacaktır. Yenileme yapılmaması halinde yazılım demo yani kısıtlı moda geçer ve mutlaka aktivasyon yapılması gerekir.
 5. Destek hizmeti sadece Alpemix Uzaktan Bağlantı Programı servisleri kullanılarak verilmektedir. Her kullanıcıya bir port açarak destek entegrasyonu yaptığımız için kolayca yardım alabiliyorsunuz.
 6. Canlı destek sadece hafta içi 11:00-19:00 saatleri arasında aktiftir. Bunun dışında siteden mesaj bırakarak da bildirimde bulunabilirsiniz.
 7. Destekle ilgili telefon numaramız yoktur! Destekle ilgili iletişim sadece site üzerinden sağlanır.
 8. Yıllık yenilemede yazılım güncelleme de ücretsiz yapılır.

Canlı Destek Entegrasyonu

Kurulumdan sonra 1 yıl boyunca kullandığınız yazılım ve ücretsiz destek hizmetimizden memnunsanız, çok avantajlı ve kapsamlı yıllık lisans paketi alarak canlı destek almaya devam edersiniz. Böylece herhangi bir sorunda yardıma ihtiyacınız olduğunda talebiniz öncelikli olarak işleme alınır ve Alpemix üzerinden bağlantı kurularak meydana gelen problem çok kısa sürede giderilmektedir. Müşteri yerinde servise göre hem zaman hem de maliyet açısından çok avantajlıdır.

Sınırsız hizmet avantajı

Programların eğitimi ve desteği, kullanıcı hataları, veritabanı bakım-onarım, ani elektrik kesintilerindeki bozulmalarının giderilmesi, yeniden kurulum, yedekleme, işletim sistemi ayarları, cihaz tanıtma, yazılım güncelleme gibi teknik hizmetlerden yararlanabilirsiniz.


Neden yıllık ücret ?

Restoran POS yazılımlarında yıllık lisanslama yapılmasının nedeni sektörün oldukça dinamik bir işleyişinin olmasıdır. Haliyle bu sektöre hizmet eden bir uygulamanın da satın alındıktan sonra yıllarca hiçbir değişime uğramadan kullanılması bazı faktörlerden dolayı pek mümkün olmuyor. Bu yazılımlar özel kurulum gerektiren, belirli bir işleyişi olan, bazı işletmelerde birden çok cihazla entegreli olarak 7/24 çalışan yazılımlardır.

Zamanla yasal bazı mevzuatlar değişiyor, zorunlu bazı entegrasyonlar geliyor ve bu doğrultuda güncelleme de gerekir. Bilgisayarınız değişebilir ve yeniden kurulum gerekebilir, sisteme bağlı cihazların tekrar tanıtılması gerekebilir, işletim sisteminiz güncellenmiş olabilir ve yazılımın da buna uygun hale getirilmesi gerekebilir. (Örneğin Windows 7 de çalışan program Windows 11 de hiç açılmayabilir) İşletmeniz faaliyetine son verebilir veya devir olabilir. Bu ve benzeri sebeplerden dolayı yenilenmesi kaçınılmazdır.

Ayrıca yazılımdaki tüm kayıtlı verileriniz kendi bilgisayar sisteminizde saklandığı için kullandığınız sürece veritabanı bakım-onarım-yedekleme desteğine de ihtiyacınız olacaktır.

Biz de yıllık lisanslama yaparak yazılımı “Kullandığın kadar öde” avantajı sağlamış oluyor ve normalde her yerde ekstra ücretli olan teknik hizmetlerden de ücretsiz olarak yararlanmanıza olanak tanıyoruz.

Size tüm bu teknik destek hizmetlerini kesintisiz verebilmek için kullandığımız Alpemix Yazılımına her yıl Pro kullanıcı lisans bedeli ödüyoruz.


Kullandığınız yazılımın düzgün çalışmasını etkileyen kritik bir hata mesajı aldığınızda aşağıdaki çözümleri denemeden önce bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyin ve aşağıdaki hususlara dikkat edin!

 • Uygulama çalışırken Ana Menüden “Güvenli Çıkış” yapmadan önce bilgisayarı kapatmayın!
 • Bilgisayarı, terminalleri ve uygulamayı mesai saatleri dışındaki zamanlarda mutlaka kapatın!
 • İnternet modeminizde, ağ bağlantılarında (Network) ve güvenlik duvarı ayarlarında herhangi bir değişilik olacaksa durumu önceden bize bildirin.
 • Bilgisayarın işletim sistemine güncelleme geldiyse ve bunu yaptıktan sonra sorunla karşılaştıysanız durumu bize bildirin.
 • İnternette güvenli olmayan sitelere girmeyin. Müşterilerinizle doğrudan WI-FI şifrenizi paylaşmayın. Bunun için mutlaka bir Hotspot hizmeti alarak kullandırmak zorundasınız.
 • Server (Ana bilgisayar) olarak tanımlanmış ve buna göre sistem ayarları yapılmış cihazı ve varsa terminalleri başka amaçlar için kullandırmayın.
 • Bilgisayarınızda denetim masasındaki bilmediğiniz sistem ayarlarıyla oynamayın. Sistem tarih-saat ve bölgesel ayarları değiştirmeyin.
 • MeliPOS’un bağlantılı olduğu veri tabanı yönetim programlarını (SQL Database Server) yanlışlıkla kaldırmayın.
 • Günlük diğer özel işleriniz için kişisel bilgisayarınızı kullanın.
 • Güvenlik kamerası ve müzik sistemi için ayrı bir sistem kurulumu yaptırın, otomasyon ağına dahil ettirmeyin.
 • Mutlaka bir Anti-Virüs yazılımı edinin ve düzenli yedek alın.
 • Sisteminize yetkisiz kişilere müdahale ettirmeyin. Garantili cihazlarınız için yalnızca yetkili servisten destek isteyin.
 • MeliPOS kullandığınız bilgisayara format atılması gerekiyorsa sistem yedekleme için mutlaka önceden desteğe bildirin. Aksi halde silinen, kaybolan kayıtlardan sorumlu olmayız!

1. Program açılmıyor, hata veriyor! Ne yapabilirim?

MeliPOS 6.1 Pro sürümüne kadar olan eski versiyonlarda bazen ortaya çıkan “Corrupt Table/Index Header…” veya “BEKLENMEDİK HATA…” şeklinde bir hata mesajı alıyorsanız ve programınız hiç açılmıyorsa veya açıldıktan sonra benzer hatayı veriyorsa kayıtlarınızın bulunduğu Database (Veritabanı) dosyalarından bazıları bozulmuş demektir. Bu sorunun çözümüyle ilgili videoyu indirip izleyebilir, buna göre kendiniz de kolayca düzeltebilirsiniz.

Videoyu indir / İzle

Alternatif çözüm;

Aşağıdaki linkte lokal veritabanı dosyalarını ve bozulan indekslerin tamamını onaran yardımcı programı ve nasıl yapıldığına dair hazırladığımız videoyu MeliPOS’un yüklü olduğu bilgisayarınıza indirip izleyerek sorunu çözebilirsiniz.

Paradox Repair İndir (Windows için)

Videoyu İndir / İzle


“Corrupt Table/Index” hatası neden olur?

Bilgisayarın program açıkken istemsiz olarak kapanması veya kilitlenmesi; tam işlem yapıldığı sırada meydana gelen ani elektrik kesintisi, ağ bağlantılarının kopması, arka planda çalışan veritabanı yönetim yazılımındaki bir sorun veya düzenli olarak kullanmama nedeniyle uzun süreli gün sonu alınmamasından kaynaklanan gün atlanması ve ay başlarında otomatik geçiş yapılamaması gibi nedenlerden dolayı program klasörü içindeki lokal veritabanı (.db) dosyaları zarar görebilir. Her ihtimale karşın düzenli olarak yedek almanızı ve bilgisayarınız için bir adet Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS Cihazı) satın almanızı öneriyoruz.

SQL Database Server kullanan MeliPOS Ultimate 6.5 ve üzeri yazılımlarda meydana gelen hatalarda mutlaka uzman teknik destek almanız gerekir.


2. Program “Aktivasyon gerekmektedir” uyarısı veriyor!

1 Yıllık kullanımdan sonra bu mesajı alıyorsanız yazılımı kullanım hakkınız kısıtlanmış ve lisans yenileme zamanı geçmiş demektir. Satış politikamız gereği yazılımlarımız yıllık lisanslama (Shareware-Süre kısıtlamalı) yani kiralama şeklinde satılmaktadır. Aktivasyondan sonra kullanım süresi 365 gündür ve uygulama son 7 gün her açılışta size hatırlatma yapar. Yıllık yenileme ücretleri indirimli olup standart bir ücret ödenmektedir. Yenileme yaptırmak için öncelikle Canlı Destek / Teknik Departmandan destek talebi oluşturunuz. Ödemeye müteakip aktivasyon yaptırarak kullanmaya devam edebilirsiniz. 


3. Programı nasıl yedeklerim?

Programınızdaki tüm veriler bilgisayarınızda “Program Files” veya “Program Dosyaları” içinde “MeliPOS Restoran” adlı bir klasörde bulunmaktadır. Müşteri ve sipariş kayıtlarını kolayca yedekleyebilirsiniz. Program kısayolu üzerinde mouse ile sağ tıklama yaptığınızda açılan menüden “Dosya konumunu aç” yaptıktan sonra kayıtların bulunduğu program klasörü açılacaktır. Bu klasördeki tüm dosyaları kopyalayıp harici bir belleğe veya diske aktarabilirsiniz.

Videoyu İndir / İzle


4. Arayan numaralar ekranda görünmüyor!

 • Sistemin ilk kurulumunda sabit hattınızda bu sorunu yaşıyorsanız öncelikle çağrı geldiğinde sabit veya telsiz telefonunuzun kendi ekranında arayan numaralar görünüyor mu? Kontrol edin! Görünmüyorsa hizmet aldığınız telekom firmasını arayarak “Clip özelliğini” açtırmanız gerekiyor.
 • Caller ID Cihazının bilgisayarla olan bağlantısını sağlayan USB Kabloyu kontrol edin. Gerekirse farklı bir usb sokete takın.
 • Caller ID Cihazının sürücüsünü yanlışlıkla kaldırdıysanız tekrar yüklenmesi gerekir.
 • MeliPOS Programında sipariş ekranının en alt satırında Caller Id Cihazının bağlantı durumunu görebilirsiniz. Cihaz bağlıysa seri no yazar, değilse uyarır! Bu durumda sorun fizikseldir yani kablolarla ilgilidir. Telefon hat kablolarını ve Splitter çıkışını kontrol edin.

Destekle ilgili bilmeniz gerekenler

Telefonla destek veriyor musunuz?

MeliPOS ile ilgili teknik destek sadece Alpemix Servisleriyle internet üzerinden kullanıcının bilgisayarına uzak masaüstü bağlantısıyla verilmekte olup gelen tüm bildirimler ve yapılan işlemler öncelikle CRM sistemimizde kayıt altında tutulmaktadır. Kullanıcılar yardıma ihtiyacı olduğunda sadece web sitemizdeki Canlı Destekten Teknik departman linkini kullanarak yaşadıkları sorunu mesajla bildirebilirler. Bu nedenle telefonla gelen isteklere cevap vermiyoruz.

Tatil günleri destek veriyor musunuz?

Sitemizdeki Canlı Destek operatörü normal şartlarda sadece hafta içi Pazartesi-Cuma günleri 11:00-19:00 saatleri arasında aktiftir. Hafta sonları ve resmi tatil günlerinde yardıma ihtiyacınız olduğunda yine Canlı Destek’ten TEKNİK departmanı seçerek mesaj bırakabilirsiniz. Ancak operatör çevirim dışı olacağından size anında cevap veremeyecektir. Mümkün olan en kısa ve uygun zamanda sorununuzla ilgili geri dönüş yapılacaktır.

Lisanslama ve destekle ilgili tüm sıkça sorulan sorulara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.