MeliPOS Destek

Bu sayfada yazılım lisanslama ve satış sonrası teknik destekle ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.


Destek Kategorileri

 1. Yazılımsal Destek
 2. Teknik Destek
 3. Yerinde Destek (Servis)

Yazılımsal Destek (Ücretsiz)

Sadece MeliPOS Yazılımıyla ilgili destek ücretsiz olarak verilir. MeliPOS Yazılımlarının garanti süresi azami 1 yıldır. Kurulumdan itibaren 1 yıl süreyle her türlü yazılım desteği ücretsiz olarak verilir. Yazılım güncelleme kaynaklı hatalar (Bug) kullanım süresince ücretsiz olarak giderilir. Hizmet sadece uzaktan bağlantıyla ve Alpemix servisleri üzerinden verilir. MeliPOS’un çalışmasını etkileyen bilgisayar, işletim sistemi, veri tabanı (database) kaynaklı arızaların giderilmesi 1 yıllık garanti süresi dışındaysa ücrete tabidir.

Ücretli verilen yazılımsal destekler

 • Yazılım güncelleme (Update) (Daha üst versiyonları çıkan yeni özelliklere sahip yazılımların yüklenmesi ve entegrasyonlar) Yıllık lisans alanlara (kiralama) kullandıkları sürece yazılım güncelleme ücretsizdir. MeliPOS 8.5 versiyona kadar olan tüm yazılımların satış ve desteği sonlanmıştır.
 • Yeniden kurulum (Bilgisayar sistemindeki arızalardan dolayı formatlanan veya yenisiyle değiştirilen cihazlara yazılım sistemi ve gerekli veritabanının tekrardan kurulması, aktivasyon yapılması, cihaz sürücülerin kurulup tüm sistemin tekrar çalışır hale getirilmesi, varsa yedeklerin yüklenmesi)
 • Cihaz kurulumları (Bilgisayar sistemine bağlı tüm cihazların gerekli yazılımlarının tekrar yüklenip tanıtılması ve ayarlarının yapılarak çalışır hale getirilmesi) Standart servis ücreti alınır.
 • Veritabanı Bakım & Yedekleme (Kullandığınız yazılımdaki tüm kayıtlar kendi bilgisayarınızdaki veri tabanında tutulduğundan bu verilerin güvenliğinden ve yedeğinin alınmasından kullanıcılar sorumludur. Online yedekleme hizmeti satın alarak tüm verilerin hostumuzda otomatikman yedeklenmesini sağlayabilirsiniz.

Teknik Destek (Garanti Dışı-Ücretli)

Kullanıcının bilgisayar sistemi, yazıcı, terminal, veri tabanı (database) ve işletim sistemiyle ilgili yazılımsal ve donanımsal sorunların giderilmesini kapsar. Kullanıcının kendine ait veya firmamızdan satın alınmış ancak 2 yıllık garanti süresi bitmiş cihazların her türlü bakım-onarımı ve tekrar kurulması ücrete tabidir. Ücretlendirme servis başına veya yıllık anlaşmalı olarak yapılır. Yazılımsal her türlü destek sadece uzaktan bağlantıyla ve Alpemix servisleri üzerinden verilir.

Yerinde Destek (Servis)

Kullanıcıların talep etmeleri veya gereken durumlarda kurulum dahil uzaktan çözümü mümkün olmayan teknik sorunların giderilmesi için müşteri yerinde verilecek her türlü servis hizmeti ve ekstra masraflar ücrete tabidir. Yerinde servis taleplerinizi firmamıza bildirerek fiyat alabilirsiniz.

DESTEK ÇALIŞMA SAATLERİ RESMİ TATİL VE HAFTA SONU HARİÇ 11:00-19:00 ARASIDIR.

Arıza bildirim yöntemleri

 1. E-destek https://melipos.com/destek web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 2. Telefonla Destek Mesai saatlerinde 0850 532 03 72 nolu hattımızdan operatöre ulaşabilirsiniz.
 3. E-Posta ile Destek destek@melipos.com adresine e-posta göndererek bildirimde bulunabilirsiniz.

Bu yollar dışında diğer hatlarımıza yapılan bildirimlere (Mobil hat veya Whatsapp Satış) kesinlikle cevap verilmeyecektir.

Lisanslama

 1. Kurulum aşamasında ekrana gelen dijital yazılım lisans sözleşmesinde de belirtildiği gibi yazılım için ödediğiniz ücret yazılımı satın alma değil, belirli bir süre kullanma hakkıdır.
 2. Yazılımlarımız ömür boyu veya istenirse yıllık kiralama olarak iki şekilde lisanslanmaktadır.
 3. Yıllık lisans alanlar (kiralama) kullandıkları sürece ücretsiz destek alabilirler. Ancak sınırsız lisans alanlar kurulumdan itibaren sadece 1 yıl süreyle bu hizmetten yararlanabilirler.
 4. Yıllık lisanslamada yenileme yapmadıysanız yazılım kısıtlı kullanım moduna geçer ve önceden aktif olan özellikleri de kullanamazsınız.
 5. Yazılım aktivasyonu, ilk kurulumdan ve yıllık yenileme tarihinden itibaren 1 yıl için otomatikman yapılan bir işlemdir ve süre sonunda programınız 7 gün öncesinden size hatırlatma yapacaktır. Yenileme yapılmaması halinde yazılım demo yani kısıtlı moda geçer ve mutlaka aktivasyon yapılması gerekir.
 6. Süre kısıtlaması olmayan (Unlimited) lisanslarda ücretsiz destek kurulumdan sonraki ilk 1 yıl için geçerlidir.

Yazılım lisansı ve kullanım şartlarıyla ilgili tüm detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.


Canlı destek entegrasyonu

Kurulumdan sonra 1 yıl boyunca kullandığınız yazılım ve ücretsiz destek hizmetimizden memnunsanız, çok avantajlı ve kapsamlı yıllık destek hizmeti satın alarak canlı destek almaya devam edersiniz. Böylece herhangi bir sorunda yardıma ihtiyacınız olduğunda talebiniz öncelikli olarak işleme alınır ve Alpemix üzerinden bağlantı kurularak meydana gelen problem çok kısa sürede giderilmektedir. Müşteri yerinde servise göre hem zaman hem de maliyet açısından çok avantajlıdır.

Sınırsız hizmet avantajı

Programların eğitimi ve desteği, kullanıcı hataları, veritabanı bakım-onarım, ani elektrik kesintilerindeki bozulmalarının giderilmesi, yeniden kurulum, yedekleme, işletim sistemi ayarları, cihaz tanıtma, yazılım güncelleme gibi teknik hizmetlerden yararlanabilirsiniz.


Kullandığınız yazılımın düzgün çalışmasını etkileyen kritik bir hata mesajı aldığınızda aşağıdaki çözümleri denemeden önce bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyin ve aşağıdaki hususlara dikkat edin!

 • Uygulama çalışırken Ana Menüden “Güvenli Çıkış” yapmadan önce bilgisayarı kapatmayın!
 • Bilgisayarı, terminalleri ve uygulamayı mesai saatleri dışındaki zamanlarda mutlaka kapatın!
 • İnternet modeminizde, ağ bağlantılarında (Network) ve güvenlik duvarı ayarlarında herhangi bir değişilik olacaksa durumu önceden bize bildirin.
 • Bilgisayarın işletim sistemine güncelleme geldiyse ve bunu yaptıktan sonra sorunla karşılaştıysanız durumu bize bildirin.
 • İnternette güvenli olmayan sitelere girmeyin. Müşterilerinizle doğrudan WI-FI şifrenizi paylaşmayın. Bunun için mutlaka bir Hotspot hizmeti alarak kullandırmak zorundasınız.
 • Server (Ana bilgisayar) olarak tanımlanmış ve buna göre sistem ayarları yapılmış cihazı ve varsa terminalleri başka amaçlar için kullandırmayın.
 • Bilgisayarınızda denetim masasındaki bilmediğiniz sistem ayarlarıyla oynamayın. Sistem tarih-saat ve bölgesel ayarları değiştirmeyin.
 • MeliPOS’un bağlantılı olduğu veri tabanı yönetim programlarını (SQL Database Server) yanlışlıkla kaldırmayın.
 • Günlük diğer özel işleriniz için kişisel bilgisayarınızı kullanın.
 • Güvenlik kamerası ve müzik sistemi için ayrı bir sistem kurulumu yaptırın, otomasyon ağına dahil ettirmeyin.
 • Mutlaka bir Anti-Virüs yazılımı edinin ve düzenli yedek alın.
 • Sisteminize yetkisiz kişilere müdahale ettirmeyin. Garantili cihazlarınız için yalnızca yetkili servisten destek isteyin.
 • MeliPOS kullandığınız bilgisayara format atılması gerekiyorsa sistem yedekleme için mutlaka önceden desteğe bildirin. Aksi halde silinen, kaybolan kayıtlardan sorumlu olmayız!

1. Program açılmıyor, hata veriyor! Ne yapabilirim?

MeliPOS 6.1 Pro sürümüne kadar olan eski versiyonlarda bazen ortaya çıkan “Corrupt Table/Index Header…” veya “BEKLENMEDİK HATA…” şeklinde bir hata mesajı alıyorsanız ve programınız hiç açılmıyorsa veya açıldıktan sonra benzer hatayı veriyorsa kayıtlarınızın bulunduğu Database (Veritabanı) dosyalarından bazıları bozulmuş demektir. Bu sorunun çözümüyle ilgili videoyu indirip izleyebilir, buna göre kendiniz de kolayca düzeltebilirsiniz.

Videoyu indir / İzle

Alternatif çözüm;

Aşağıdaki linkte lokal veritabanı dosyalarını ve bozulan indekslerin tamamını onaran yardımcı programı ve nasıl yapıldığına dair hazırladığımız videoyu MeliPOS’un yüklü olduğu bilgisayarınıza indirip izleyerek sorunu çözebilirsiniz.

Paradox Repair İndir (Windows için)

Videoyu İndir / İzle


“Corrupt Table/Index” hatası neden olur?

Bilgisayarın program açıkken istemsiz olarak kapanması veya kilitlenmesi; tam işlem yapıldığı sırada meydana gelen ani elektrik kesintisi, ağ bağlantılarının kopması, arka planda çalışan veritabanı yönetim yazılımındaki bir sorun veya düzenli olarak kullanmama nedeniyle uzun süreli gün sonu alınmamasından kaynaklanan gün atlanması ve ay başlarında otomatik geçiş yapılamaması gibi nedenlerden dolayı program klasörü içindeki lokal veritabanı (.db) dosyaları zarar görebilir. Her ihtimale karşın düzenli olarak yedek almanızı ve bilgisayarınız için bir adet Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS Cihazı) satın almanızı öneriyoruz.

SQL Database Server kullanan MeliPOS Ultimate 6.5 ve üzeri yazılımlarda meydana gelen hatalarda mutlaka uzman teknik destek almanız gerekir.


2. Program “Aktivasyon gerekmektedir” uyarısı veriyor!

Yıllık lisanslamada 1 Yıllık kullanımdan sonra bu mesajı alıyorsanız yazılımı kullanım hakkınız kısıtlanmış ve lisans yenileme zamanı geçmiş demektir. Satış politikamız gereği yazılımlarımız ömür boyu veya yıllık lisanslama (Shareware-Süre kısıtlamalı) yani kiralama şeklinde satılmaktadır. Yıllık lisanslamada aktivasyondan sonra kullanım süresi 365 gündür ve uygulama son 7 gün her açılışta size hatırlatma yapar. Yıllık yenileme ücretleri indirimli olup standart bir ücret ödenmektedir. Yenileme yaptırmak için öncelikle Canlı Destek / Teknik Departmandan destek talebi oluşturunuz. Ödemeye müteakip aktivasyon yaptırarak kullanmaya devam edebilirsiniz. 


3. Programı nasıl yedeklerim?

Programınızdaki tüm veriler bilgisayarınızda “Program Files” veya “Program Dosyaları” içinde “MeliPOS Restoran” adlı bir klasörde bulunmaktadır. Müşteri ve sipariş kayıtlarını kolayca yedekleyebilirsiniz. Program kısayolu üzerinde mouse ile sağ tıklama yaptığınızda açılan menüden “Dosya konumunu aç” yaptıktan sonra kayıtların bulunduğu program klasörü açılacaktır. Bu klasördeki tüm dosyaları kopyalayıp harici bir belleğe veya diske aktarabilirsiniz.

Dilerseniz online yedekleme hizmeti alarak verilerinizin gün sonunda otomatikman sistemimizde yedeklenmesini sağlayabilirsiniz.

Videoyu İndir / İzle


4. Arayan numaralar ekranda görünmüyor!

 • Sistemin ilk kurulumunda sabit hattınızda bu sorunu yaşıyorsanız öncelikle çağrı geldiğinde sabit veya telsiz telefonunuzun kendi ekranında arayan numaralar görünüyor mu? Kontrol edin! Görünmüyorsa hizmet aldığınız telekom firmasını arayarak “Clip özelliğini” açtırmanız gerekiyor.
 • Caller ID Cihazının bilgisayarla olan bağlantısını sağlayan USB Kabloyu kontrol edin. Gerekirse farklı bir usb sokete takın.
 • Caller ID Cihazının sürücüsünü yanlışlıkla kaldırdıysanız tekrar yüklenmesi gerekir.
 • MeliPOS Programında sipariş ekranının en alt satırında Caller Id Cihazının bağlantı durumunu görebilirsiniz. Cihaz bağlıysa seri no yazar, değilse uyarır! Bu durumda sorun fizikseldir yani kablolarla ilgilidir. Telefon hat kablolarını ve Splitter çıkışını kontrol edin.