MeliPOS Restoran Stok Programı, satışını yaptığınız adetli veya gramajlı ürünlerin stok takibinin yapılabildiği bir modül olup istenirse “MeliPOS Ultimate” sürümüne ek özellik olarak alınabilir.

Satın aldığınız ürünleri programda bir defa tanımladıktan sonra her alım yaptığınızda fiş veya faturasıyla girebilir, ortalama ve son alış fiyatlarına göre detaylı bir maliyet analizi yapabilir, menüden satışını yaptığınız ürünlerle eşleştirerek her ürün için stok reçetesi oluşturabilirsiniz. Ürünleri “Mamul” “Yarı Mamul” “Ham madde” şeklinde tanımlayabilir, fire/zayi oranlarını belirleyebilirsiniz. İstediğiniz tarih aralığındaki stok hareketlerini görebilirsiniz. Satış-Stok Entegrasyonu sayesinde istediğiniz zaman rapor çekerek kullanılan ürünlerin stok düşümlerini gerçekleştirebilir, sayım kontrolü yapabilirsiniz.

Üretimli Stok Kontrol

Stok ürün reçetesi tanımlama özelliği sayesinde satışı yapılan tüm ürünlere ait üretim kartları tanımlayabilir, Cost yani maliyet analizlerini yapabilirsiniz. İster adetli ürünleri, ister porsiyon olarak veya kiloyla satış yaptığınız ürün grupları için ayrı birer reçete oluşturabilirsiniz. Stok programı, tanımladığınız reçetedeki ürünlerin kullanılan miktarlarına göre birim ve toplam maliyetlerini otomatikman hesaplayarak ekrana getirir.

Örneğin menüdeki “1 porsiyon et döner” için porsiyon içeriğinde kullanılan tüm malzemeleri (Örnek 125gr Dana eti, 1 adet lavaş, 30gr patates, 50gr pilav, 1/2 domates, 1/4 soğan, tuz vs gibi) stok ekranından miktarlarıyla seçerek reçete yaptığınızı varsayalım. Stok raporu aldığınızda gün içerisinde satışı yapılan tüm porsiyon et dönerlerin ana malzeme stoklarından da gerekli düşümü yaptıktan sonra size stokta kalan yani olması gereken miktarları otomatik hesaplayarak ekrana getirir.

Aynı şekilde değişik miktarlarda alkollü veya alkolsüz içecek satışının yapıldığı kafe ve barlarda konuklara hem kapalı (şişe veya kutu) hem de açık olarak sunulan içecekler için de stok reçetesi yapabilir, bu sayede stoklarınızı kontrol altında tutabilirsiniz. Örneğin 1.5 litrelik bir içeceği 33cl, 50cl, 100ml şeklinde değişik ölçeklerde tanımlayıp buna göre stok takibini yapabilirsiniz. Aynı sistemi içeriğinde değişik ürünlerin bulunduğu özel menüler için de yapabilirsiniz.

Stok Kontrol | Detaylı raporlama

MeliPOS Restoran Stok Programı Malzeme stok raporu, malzeme ihtiyaç raporu ve reçeteli ürün satış raporları sayesinde tüm stok yönetiminizi planlamanıza yardımcı olur. En doğru sonuçları almak için özellikle satın aldığınız tüm malzemelerin stok girişlerinin eksiksiz ve hatasız olarak yapılması gerekmektedir.

PROGRAMIN TÜM ÖZELLİKLERİ İÇİN TIKLAYIN…

Comments are closed