Başlarken

Bir restoran işletmecisi olarak şayet herhangi bir sistem kullanmıyorsanız öncelikle konseptinize ve ihtiyaçlarınıza göre işletmede neleri kontrol altına almak istediğinize karar vermelisiniz. Bu amaç doğrultusunda gerekli donanım ve yazılımlar belirlenerek temin edilmeli ve en uygun sistem kurulmalıdır. Bu nedenle işletmenizle ilgili gerekli tüm detayları ve isteklerinizi bizimle paylaşmanız, sizi en doğru şekilde yönlendirmemizi sağlayacaktır.

Neler Gerekli?

Gerekli olan donanım ve yazılımlar ihtiyaca göre belirlenir. Bu da işletmenizin çalışma şekli ve ihtiyaçlarınızla doğru orantılıdır. Masa servisiniz var mı? Paket servis hizmeti veriyor musunuz? Ürün stok ve cost kontrolü yapacak mısınız? Web üzerinde yemek sitelerinden sipariş alıyor musunuz? Hangi POS Cihazlarını kullanıyorsunuz? Mekanın konumu ve kapasitesi ne kadardır? Öncelikle sizden işletmeyle ilgili alacağımız bilgiler doğrultusunda sizin için en uygun olan sisteme birlikte karar vermiş olacağız.

Hangi Cihazlara ihtiyaç var?

Yeni nesil bir restoran sistemi için artık elinizde bulunan her türlü bilgisayar, tablet, telefon gibi mobil cihazları kullanabileceğiniz gibi endüstriyel donanımları da tercih edebilirsiniz. Dokunmatik ekranlı kioks bilgisayarlar, adisyon ve sipariş yazıcıları gibi… Neticede hangi donanımlar olursa olsun işi yapacak olan yazılımdır. Bu nedenle cihaz seçimi kadar işletmenizin ihtiyaçlarını karşılayacak en uygun yazılımı seçmek de çok önemlidir.

Nasıl bir alt yapı gerekli?

Restoran sisteminde kullanılacak donanımlara göre gerekli teknik alt yapı en iyi şekilde sağlanmalıdır. Dokunmatik ekranlı sabit bilgisayarlar (Terminal) Mutfak, fırın, bar gibi sipariş üretim noktalarına konulacak yazıcıların her biri için bulundukları noktadan merkeze yani kasanın bulunduğu konuma ağ kablosu çekilmesi gerekir. Elde sipariş almak için kullanılacak mobil cihazlar kablosuz ağ üzerinden iletişim kurduklarından aynı şekilde kablosuz ağ yani internet hattınızın da çekim gücünün yüksek olması gerekmekte olup mümkünse sistem için konuklarla paylaşılmayan tamamen ayrı bir ağ kurulmasını tavsiye ediyoruz. Ayrıca bilgisayar sisteminiz için kesinlikle akım korumalı uygun bir kesintisiz güç kaynağı da (UPS) kullanmalısınız.

Nasıl çalışıyorsunuz?

Mesela sadece paket servis ağırlıklı bir restoranınız varsa müşterilerinizi kaydetmek ve sipariş almak için ihtiyacınız olan sadece bir bilgisayar, yazılım ve Caller Id cihazıdır. Bu iş için Windows tabanlı bir laptop bile işinizi görecektir. Kullanım tercihinize ve bütçenize göre dokunmatik ekranlı endüstriyel bir bilgisayar da satın alıp kullanabilirsiniz.

Aynı şekilde masa servisiniz de varsa bu durumda da servisi nasıl yaptığınız, mekanın kapasitesi, kaç bölüm veya kattan oluştuğu, siparişlerin hazırlandığı mutfak, bar gibi noktaların konumu, kurulacak sistem için gerekli donanım ve yazılımları belirlemede önemli bir faktördür.

Artık günümüzde gelişen teknoloji sayesinde Tablet, Cep telefonu gibi mobil cihazları kullanabileceğiniz gibi garsonların sabit bir noktadan sipariş girmelerine yarayacak Dokunmatik Ekranlı bilgisayarları da tercih edebilirsiniz. Neticede hangi cihazları kullanırsak kullanalım önemli olan bu cihazlara kurulacak yazılımdır ve işi de o yapacaktır.

Nasıl bir yazılım ?

Yazılım, sitemin en önemli bileşenidir. Kurulacak sistem nasıl olursa olsun tüm işlemleri yapacak ve süreci yönetmenizi sağlayacak olan yazılımdır. Müşteriden ister telefonla isterseniz masadan sipariş alın, ister sabit veya mobil cihaz kullanın, sonuçta siparişleri kaydetmenize, mutfak bar gibi üretim noktalarına yönlendirilmesini sağlayan yazılımdır. Bunun dışında gerekli tüm entegrasyonları, stok kontrolünü, personelinizden kasanıza, gelir-giderlerinizden raporlamalara kadar ihtiyacınız olan her şeyi ancak iyi bir yazılım sayesinde kontrol edebilirsiniz. Ayrıca personel kaynaklı bilinçli yada bilinçsizce yapılan hataları, kayıp ve kaçakları ancak iyi bir kullanıcı deneyiminden geçmiş tecrübeli bir yazılımla önleyebilirsiniz.

Aylık-Yıllık ödemesi var mı?

Belki de yazılımla ilgili ilk akla gelen ve en çok merak edilen konudur. Yazılım, bir eser olarak telif hakları kapsamına giren bir konu olduğundan üretici firmaların pazarlama ve satış politikaları doğrultusunda satışı yapılmaktadır. Önemli olan ihtiyacınız doğrultusunda ne aldığınızdır. Restoran sisteminde kullanılacak yazılımın lisansı kadar firmadan alacağınız garanti ve destek süresi de çok önemlidir.

Neticede restoran sistemini bir defaya mahsus alıp faaliyetiniz boyunca firmaya bağlı olmadan çalışmanız zordur. Gerek değişen mevzuat, güncelleme yani yeni özelliklerin eklenmesi, gerekse işletmenizin ihtiyaçlarının artması, alt yapınızda veya bilgisayar sistemindeki değişiklikler, personel değişikliği gibi pek çok faktör destek almanızı gerektirir.

Bu nedenle “Yazılımı alayım, bir daha ücret ödemeyeyim” düşüncesi doğru değildir. Lisansı bir defa alsanız dahi garanti süresi bittikten sonra da bazı durumlarda destek almanız kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle olayı sadece yazılım alıp kullanmak olarak düşünmeyip, faaliyetiniz devam ettiği sürece bunun devam etmesi gereken bir süreç olduğunu unutmayınız. Kullandığınız sürece meydana gelen teknik sorunlarda her seferinde servis ücreti ödemek yerine yıllık lisans alarak ihtiyacınız olan destek ve hizmetler için ekstra ücret de ödememiş olacaksınız.

Yıllık ücret zorunlu mu?

MeliPOS olarak yıllık lisanslama yapıyoruz. Böylece yenilendiği sürece kullanıcılarımıza yıl boyunca gerekli destek ve güncelleme hizmetlerini ücretsiz olarak veriyoruz. Böylece hem kullandıkları kadar ücret ödemiş oluyorlar, hem de bu süreçte her türlü teknik desteğe ve yardıma ihtiyaçları olduğunda bundan sınırsız yararlanma imkanına sahip oluyorlar.

Yıllık lisans hem çok avantajlı hem de ekonomiktir. Yazılımla ilgili her türlü desteği internet üzerinden uzak masaüstü bağlantısıyla sağladığımız için yardıma ihtiyacınız olduğunda dakikalar hatta saniyeler içinde sorunu çözebilmekteyiz.

Ekonomik çözüm odaklıyız!

MeliPOS olarak yıllardır kullanıcılarımıza en iyi ve kaliteli hizmeti sunmak için çalışıyoruz. Yazılımlarımızı teknolojik değişim ve gereksinimlere göre sürekli güncelliyoruz. Siz de işletmenizin ihtiyacı olan sistemle ilgili düşünce ve taleplerinizi bizimle paylaşabilir, her türlü detaylı bilgiyi bütçenize en uygun fiyat teklifiyle birlikte alabilirsiniz.

Comments are closed